Транспортний податок – скасування рішення в судовому порядку

Вишневецкая Татьяна

Законом України від 28 грудня 2014 № 71-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо податкової реформи» внесено зміни до Податкового кодексу України (далі – Кодекс) .Серед інших змін, в дію була введена стаття 267 “Транспортний податок “.

Пунктом 267.1 статті 267 Кодексу встановлено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні, згідно з чинним законодавством, власні легкові автомобілі, що потрапляють відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Кодексу під об’єкт оподаткування.

Об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об’єм двигуна більше 3000 куб. см.
Обчислення суми податку здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Податкове повідомлення-рішення про сплату податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються платнику податків контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня базового податкового періоду (року).

Терміни сплати податку для фізичних осіб – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Думаю, вищевказані положення Закону вже давно відомі всім, кого вони стосуються, оскільки описані в безлічі статей. Висловлювалася також безліч думок щодо несправедливості даного податку «на розкіш».
Однак, що ж робити людям, що отримали повідомлення-рішення про сплату транспортного податку? Відразу хочеться відзначити, що нічого не робити не можна, оскільки у разі несплати у встановлений строк податкового зобов’язання, виникає право податкової застави на активи платника податків і таке податкове зобов’язання буде визнано податковим боргом.

Крім того, на несплачене в строк податкове зобов’язання буде нараховуватися пеня в розмірі 120% річної облікової ставки НБУ, а також штраф.

Якщо ж Ви все-таки не згодні сплачувати цей «розумний і справедливий» податок, то необхідно оскаржувати отримане повідомлення-рішення в адміністративному або судовому порядку. Відразу зазначу, що адміністративне оскарження рішення податкової про нарахування транспортного податку, навряд чи дасть будь-які результати. Тому краще всього звернутися з адміністративним позовом до суду, тим більше, що підстави для цього є.

По-перше, якщо автомобіль зареєстрований в 2010 р, то можна говорити про те, що базовим періодом для даного податку є рік, який обчислюється з 01 січня по 31 грудня, а не будь-які 12 місяців на вибір податкового органу.

По-друге, транспортний податок відповідно до п.п. 265.1.2. п. 265.1. ст. 265 Податкового кодексу України входить до складу податку на майно, який належить до місцевих податків. Податковий кодекс України передбачає порядок встановлення місцевих податків і зборів, а саме, вони встановлюються рішеннями сільських, селищних і міських рад. При цьому, такі рішення повинні бути прийняті та офіційно оприлюднені до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків і зборів або змін (плановий період).

Таким чином, виходячи з наведених вище норм податкового законодавства, транспортний податок не може бути визнаний обов’язковим до сплати в 2015 році, оскільки місцеві ради не брали і не могли прийняти та офіційно оприлюднити до 15 липня минулого 2014 рішення про встановлення таких податків і зборів.

Вишневецка Тетяна, адвокат

Эта запись также доступна на: Russian